Bozcaada Kalesi / Bozcaada Castle

Geyikli İskelesi'nden başlayan deniz yolculuğu, küçük kayalıklar eşliğinde devam eder ve Bozcaada'da biter. Sizi ilk karşılayan ise büyük bir kaledir. Yapım tarihine dair bir bilgi olmasa da kale Venedik, Ceneviz ve Bizans tarafından kullanıldığı bilinmektedir. 
Osmanlı döneminde ise Fatih Sultan Mehmet'in emirleri doğrultusunda kale onarılmıştır. En büyük etken ise kalenin stratejik önemidir. Zaman zaman tamir edilen kale en son 1996 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 
Kalenin iki bölümü var. Giriş bölümü ve İç Kale bölümü. Giriş bölümünde kapılar, revir, cami, zindan ve kışla bulunur. İç Kale'de ise cephanelik ve sarnıç bulunur. Bozcaada tarihi ve eserlerin sergilendiği bir müze bulunmaktadır ve ziyarete açıktır. 

After beginning of your sailing from Geyikli Port, journey continues with small rocks on the sea and ends with Bozcaada. The big castle says welcome to you firstly when you are reached the Bozcaada. Although construction date of castle is unknown, it was used by Venice, Genoese and Byzantium Empires according to history of island.
When the castle was captured by Ottoman Empire, Mehmet the conqueror gave an order to repair the castle because of its strategic importance. Throughout history, the castle repaired at different times. The last restoration was realized by Ministry of Culture and Tourism in 1996. 
Bozcaada castle has two parts which are entrance and citadel. Entrance part has gates, mosque, sickroom, dungeon and barracks. Inside the citadel has arsenal and cistern. Nowadays, museum could be visited to learn some knowledge about Bozcaada history.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇANAKKALE'NİN TARİHÇESİ

Lapseki-Çardak

Çanakkale'deki Festivaller ve Panayırlar