ÇANAKKALE'NİN TARİHÇESİ

Çanakkale birçok uygarlığa ve olaya tanık olmuş, göç aldığı gibi birçok istilaya uğramıştır. Milattan önce 3500 yılında kuruluan Troas bölümünde yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalarda Troy,Dardanos,Abydos,Sestos ve Gallipolis gibi önemli ilkçağ kentleri bulundu.
Troas; Aka,Dor,Aiol,Frig ve Lidyalıların istilasına uğramıştır.Ayrıca kent Perslerin,Persleri Biga ile Karabiga arasında, (Dimetoka) Gümüşcay bucağının kuzeyinde yenilgiye uğratan Büyük İskenderin,Bizanslıların Ve Osmanlılıarın egemenliğine girmiştir.
Osmanlı Devleti Avrupa yakasına ilk kez Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinden geçmiştir.Bu geçişin kutlamaları hala daha devam ediyor.
Ayrıca Çanakkale büyük bir savaşı da görmüştü:Çanakkale Savaşları.
Bu savaşta dünyanın hasta adam dediği Osmanlı Devleti'i büyük bir mücadele ile savaşı kazandı.Mustafa Kemal gibi bir deha tüm dünyada konuşulmaya başlandı.Bu savaş Mustafa Kemal'in geleceğinin parlak olduğunu gösteriyordu.Savaşın kazanılmasında da büyük bir payı vardı.Askerlerimizi unutmamak gerek onlarda bizim geleceğimiz için büyük bir fedakarlık yapıp şehit olmayı göze aldılar.Arkasındaki gözü yaşlı insanları bile geride bırakarak savaşa gitmişlerdir.

Kısaca Çanakkale'nin tarihine değindim.

Yorumlar

Levent dedi ki…
süper
Adsız dedi ki…
daha ayrıntılı bilgi yazarsanız çok iyi olur
Adsız dedi ki…
harikaaaaa
Adsız dedi ki…
ben çok beyendim ödevim içindi harikaaa

Bu blogdaki popüler yayınlar

Lapseki-Çardak

Çanakkale'deki Festivaller ve Panayırlar