Gökçeada'da Meryem Ana Panayırı / The Festival of Virgin Mary at Gökçeada (Imbros)Gökçeada'nın eski geleneklerinden bir tanesi olan Meryem Ana panayırı 14-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bir Rum geleneği olan bu panayırda azizlerin ölüm günü inanışa göre şenlik gibi kutlanıyor. Daha önceleri Gökçeada'da yaşamış olan Rumlar ve onların yakınları bu etkinlikte bir araya geliyor.

Buluşma yeri Tepeköy, eski adıyla Agridia. Agridia'nın anlamı ise Yunanca'da küçük tarlalar demek. Köyde bir kilise ve mezarlık bulunuyor. Etkinlikte ise yemek, tatlı ve şarap dağıtılıyor. Sonrasında ise dans ve şarkılar eşliğinde sabaha kadar eğlence devam ediyor.


One of old traditions of Gökçeada (Imbros) is The Festival of Virgin Mary. It will be organized between 14 and 16 August. It's a Greek tradition. According to belief, death of saints celebrates as festival. Greeks who lived at Gökçeada come together with their relatives at the festival.

Meeting point is Tepeköy which is the small village at Gökçeada. Old name of the Tepeköy is Agriada and it means small fields in Greek. The village has church and graveyard. In the event, food, dessert and wine distributed to people. After than, Greeks have fun until the morning with dances and songs.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇANAKKALE'NİN TARİHÇESİ

Lapseki-Çardak

Çanakkale'deki Festivaller ve Panayırlar