Troia Yılı



Bu yıl Troia Antik Kenti'nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası'na alınışının 20.yılını kutluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018'i Troia yılı olarak ilan etti. Bu kapsamda Çanakkale ve Troia Antik Kenti ulusal ve uluslararası etkinliklerle kutlanacak ve tanıtımı gerçekleştirilecektir. Ayrıca Çanakkale'deki yerel yönetimler de Çanakkale'deki etkinlikleri arttıracak ve organizasyonu sağlayacaktır.

Şehir Homeros tarafından İlyada'da anlatılan meşhur Troia Savaşı'na sahiplik yapıyor. Ayrıca şehrin zenginliği çıkarılan hazinelerde, tarihinde, hala daha kazı çalışması yapılan alanda ve yapılarda saklı.

Troia dünya çapında bilinen bir efsane. Kültürler arasındaki etkileşimi sağlayan bu efsane ayrıca Anadolu topraklarının binlerce yıl boyunca özenle ve önemle korunduğunun en büyük göstergesi. Birçok olaya tanıklık eden bu topraklar korunmalı ve ona sahip çıkılmalıdır.

Bu yılın anlam ve önemini ülkemiz olarak daha çok değerlendirmeli ve dünyaya bu efsaneyi daha çok anlatmalıyız. Bu hem şehrin ve ülkemizin turizmine katkıda bulunacak hem de dünyaya biz bu toprakların gerçek sahibiyiz ve onu da özenle koruyoruz mesajını vermiş olacağız.






Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇANAKKALE'NİN TARİHÇESİ

Lapseki-Çardak

Çanakkale'deki Festivaller ve Panayırlar