Assos

Assos'un tarihi milattan önce 2000'li yıllara gitmektedir.Midilli adasından gelen Aioller tarafından milattan önce 1000 yılında kurulmuştur. Assos milattan önce 4. yüzyılda Lidya ve Perslerin daha sonra Büyük İskender'in egemenliğine girdi.Bu egemenliklerden sonra Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukların sınırları içerisine girmiştir.
Assos antik kenti 3200 metre uzunluğundaki surlarla çevrilmiş olup içinde 8 kule,12 kapı yer almaktadır.Bugün surların bir kısmı yok olmuştur.Assos antik kentinde antik tiyatro,hamam,Agora,Gymnassium ve Athena Tapınağı bulunmaktadır.

Kentin 2 bölümü vardır.
1)Batı Nekropolü
Burada mezarlıklar bulunmaktadır.Yapılan kazılarda bir çok iskelet ve hediye eşyası bulunmuştur.Ülkemizdeki definecilik sevdasının buradaki varlığı yüzlerce lahidin soyukmasına neden olmuştur.Ancak pişmiş topraktan yapılan bir heykelin (Kadınlar Orkestrası heykeli) bunlardan daha değerlidir.

2)Akropol (yukarı kent)
Burada da az önce bahsettiğimi Athena Tapınağı,Agora,tiyatro buradadır.Ayrıca konutlar,Ayazma Tepe ve Assos İskelesi buradadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇANAKKALE'NİN TARİHÇESİ

Lapseki-Çardak

Çanakkale'deki Festivaller ve Panayırlar